Cieszyn,

środa, 13 marca 2019

Wspomnienie dnia 13 marca 2019 r.

1. 
Konferencja czy też wykład archeologów. Odnaleziono co najmniej dwa duże kompleksy antycznych cmentarzysk wokół jednego z miast. Wygrzebuję z czeluści Internetu spis ok. 8100 współrzędnych geograficznych-  dzieło antycznego kartografa Kl. Ptolemeusza, oraz współczesne tłumaczenie antycznych współrzędnych geograficznych. Dawne współrzędne przetłumaczono na aktualne dane lokalizacji za pomocą "analizy deformacji geodetycznych" jaką współcześnie dokonał zespół kartografów, geodetów, filologów klasycznych i matematyków z oddalonego o 60 km dalej Berlina. 

Na podstawie antycznej mapy Klaudiusza Ptolemeusza- mającej dziś postać nakładki, osobnej warstwy w Google Maps- odczytuję antyczną nazwę odnalezionej właśnie miejscowości- Colancorum. Z internetowych spisów antycznych nazw odczytuję nazwę pobliskiej miejscowości - Lugidunum, przypominam że jest ona identyfikowana jako stolica Związku Lugijskiego. Z internetowej encyklopedii odczytuję zebranym że Związek lub Federacja Lugijska weszła w skład tzw. Rzeszy Marboda-  od 6 p.n.e do roku 19 n.e.- i że na mocy zawartego rozejmu tereny te były wówczas podległe Imperium Romanum. Podważam tezę że pochowani na cmentarzach byli barbarzyńcami-jak wówczas nazywano mieszkańców ówczesnego Barbaricum. Zresztą część znalezisk jest wyszukana- w jednym z grobów jest złota biżuteria czy bogato zdobione naczynie z ówczesnej Galii które także współcześnie byłyby bardzo drogie. 

Wzbudziłem tylko ogromne oburzenie archeologa prowadzącego ów wykład. Zarzucił mi fałsz, twierdził o braku źródeł pisanych, twierdził że owa mapa i współczesna analiza jej deformacji geodetycznych to nie są źródła. Zaatakowany, odpierałem zarzuty, zaproponowałem by zaprosić badacza Dietera Lelgemanna, w  końcu to tylko 60 km dystansu z miejsca wykopalisk.


Adam Fularz


--
-------
Merkuriusz Polski
Www.merkuriusz.co.uk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz