Cieszyn,

poniedziałek, 25 października 2021

List do redakcji: Bełchatów polskim Zagłębiem Ruhry? Tylko wtedy, gdy transformacja będzie naprawdę sprawiedliwa - informacja prasowa


List do redakcji
---------- Forwarded message ---------
Od: Bartosz Popsuj <bartek na serw. allhands.agency>
Date: pon., 25 paź 2021 o 14:32
Subject: Bełchatów polskim Zagłębiem Ruhry? Tylko wtedy, gdy transformacja będzie naprawdę sprawiedliwa - informacja prasowa




Szanowni Państwo,
zapraszam do zapoznania się z materiałem prasowym dotyczącym odejścia od węgla w Bełchatowie, a co za tym idzie koniecznością przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji tego regionu.

Poniżej tekst informacji prasowej.

Bełchatów polskim Zagłębiem Ruhry? Tylko wtedy, gdy transformacja będzie naprawdę sprawiedliwa


Bełchatów stoi przed wielkim wyzwaniem. Region musi zaprzestać wydobywania węgla czyniąc to w sposób, który nie zagrozi interesom jego mieszkańców. Udana transformacja Zagłębia Ruhry stanowi dowód, że odejście od węgla może być bodźcem rozwoju. 


Jak to jest z tym Bełchatowem?

To właśnie w Bełchatowie, gdzie od lat 80. XX wieku wydobywa się węgiel brunatny, swoją siedzibę ma koncern PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA.

W kompleksie wytwarza się ok. 22% energii elektrycznej w Polsce. W tym celu co roku spalane jest 32-35 mln ton węgla. Efektem ubocznym są wysokie emisje gazów cieplarnianych – elektrownia w Bełchatowie w 2005 r. po raz pierwszy została największym emitentem dwutlenku węgla w Unii Europejskiej i jest nim niemal nieprzerwanie do dziś (z jednym wyjątkiem w 2007 r.). Dwutlenek węgla nie jest jedyną niebezpieczną substancją, która przedostaje się do atmosfery. W 2016 w Bełchatowie zostało wyemitowane ok. 3 ton rtęci – czyli tyle, ile emituje cały hiszpański przemysł. Ale jednocześnie bełchatowski kompleks energetyczny jest najważniejszym pracodawcą w regionie – zatrudnia bezpośrednio prawie 8 tys. osób (elektrownia – 3 tys. osób, kopalnia – 4,7 tys. osób).

Nadchodzą zmiany
W 2020 r. spółka PGE zapowiedziała, że będzie stopniowo odchodzić od spalania paliw kopalnych, by w 2050 r. osiągnąć tzw. neutralność klimatyczną. W latach 2030-2036 wyłączane będą bloki energetyczne, a aktywa węglowe mają być przekazane do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Wydobycie węgla w Bełchatowie zbliża się ku końcowi.


Pojawia się więc ogromny problem. Co zrobić z tysiącami pracowników? Jak zapobiec wyludnianiu liczącego dziś prawie 117 tysięcy mieszkańców powiatu bełchatowskiego? Pomóc w tym ma finansowany przez Unię Europejską Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. 

- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to jedno z kluczowych narzędzi, jakie ma wesprzeć zakończenie wydobywania i spalania węgla w elektrowniach w całej Europie. Najwięcej pieniędzy ma trafić do Polski, z czego do regionu bełchatowskiego – ok. 1,4 mld zł. Problem w tym, że o ile niektóre regiony finansowanie mają już zapewnione, tak w przypadku trzech przyszłość jest niepewna. To Małopolska Zachodnia, region lubelski i właśnie region bełchatowski. W zaproponowanych planach brakuje m.in. szczegółów dotyczących wygaszania bloków energetycznych oraz konkretnych deklaracji  o nowych miejscach pracy - mówi Szymon Bujalski, Specjalista ds. Sprawiedliwej Transformacji w Ośrodku Działań Ekologicznych Źródła, realizującym projekt Bełchatów 2050.


Przykład idealny?
Na szczęście region bełchatowski ma na kim się wzorować. Dobrym drogowskazem dla władz województwa łódzkiego jak i samych mieszkańców jest niemieckie Zagłębie Ruhry.  „Wśród badaczy i ekspertów panuje przekonanie, że sztandarowym przykładem transformacji obszarów z monokulturą górnictwa i powiązanego z nim hutnictwa jest Zagłębie Ruhry"  – pisze w raporcie „Zielona transformacja albo zapaść" prof. dr hab. Andrzej Szablewski, dyrektor Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. 


Jak to więc wyglądało u sąsiadów? Na początku - podobnie jak obecnie w Polsce.

Pierwsze etapy odchodzenia od węgla charakteryzowały się odgórną polityką i ograniczonymi konsultacjami z lokalnymi podmiotami. 

„W tym okresie, pomimo poparcia rządu dla dywersyfikacji gospodarczej, duże gałęzie przemysłu Zagłębia Ruhry niechętnie uznawały schyłek wydobycia węgla i nadal inwestowały w przemysł. Podobnie związki zawodowe prosiły rząd o utrzymanie dotacji na węgiel. Ten opór opóźnił transformację i doprowadził do blokady, która hamowała rozwój nowych gałęzi przemysłu – czytamy w opracowaniu Światowego Instytutu Zasobów. 

Pod koniec lat 80. i 90. wprowadzono jednak bardziej oddolne podejście. Zarządzanie procesem w coraz większym stopniu przenoszono na niższe szczeble (landy, władze regionalne i miejskie), w znacznie większym stopniu uwzględniono też partycypację i włączenie w transformację lokalnych podmiotów. 

„Co więcej, coraz silniej przebijał się argument, że ich włączenie pozwoli z jednej strony na ujawnianie i uwzględnienie preferencji środowisk lokalnych dotyczących kierunków przekształceń strukturalnych, z drugiej zaś na wykorzystanie posiadanej przez nie wiedzy o lokalnych zasobach, które mogą i powinny być wykorzystane w procesie transformacji."– pisze prof. Szablewski.
Bazując na zaangażowaniu miejscowej ludności wraz z władzami wypracowano kompromis, którego celem było osiągnięcie sprawiedliwej transformacji poprzez powolne, stopniowe wycofywanie węgla, społecznie akceptowalną redukcję personelu oraz kompleksowy pakiet dla poszkodowanych górników. Zestaw środków obejmował m.in.: 

  • Wcześniejszą emeryturę dla górników, którzy przepracowali co najmniej 20 lat i osiągnęli 49 lat, obejmującą miesięczne stypendium do czasu uzyskania prawa do emerytury oraz bardziej hojny program dla górników podziemnych;

  • Zobowiązania pracodawcy do przeniesienia pracowników na inne stanowiska energetyczne w firmie, z przekwalifikowaniem i godną płacą. 

  • Możliwość dołączenia do szkoleń i zdobycia certyfikatu w miejscu pracy.

  • Wsparcie dla pracowników przechodzących do sektora usług.

Ostatnia w Niemczech kopalnia węgla kamiennego, Prosper-Haniel, została zamknięta zgodnie z ustaleniami – pod koniec 2018 r.

Bełchatów musi skorzystać z doświadczeń transformacji Zagłębia Ruhry.

„Ze zmian strukturalnych w Zagłębiu Ruhry można wyciągnąć wnioski do wykorzystania w innych procesach transformacji. Niezbędne jest zapewnienie przez państwo odpowiednich środków finansowych. Najistotniejsze elementy procesu transformacji to bezpieczeństwo zatrudnionych oraz promowanie aktywnego społeczeństwa obywatelskiego i silnych instytucji lokalnych, które współpracują ze sobą w sposób planowy i mają wspólną wizję najważniejszych celów" – piszą eksperci Fundacji im. Friedricha Eberta, pierwszego demokratycznego prezydenta Niemiec.

Według nich perspektywiczna polityka rynku pracy musi mieć szczególne znaczenie w przyszłych procesach transformacji. W skrócie: dzisiejsi pracownicy muszą otrzymać możliwość obsadzania przyszłych stanowisk pracy. „Doskonalenie zawodowe i oferty przekwalifikowania się są zatem kluczem do skutecznej polityki transformacji. Reorientację zawodową należy zasadniczo prowadzić jeszcze w dotychczasowym miejscu pracy. Dlatego też gwarancja przekwalifikowania osób objętych transformacją jest ważnym warunkiem powodzenia przyszłych procesów zmian" – podsumowują eksperci z Fundacji im. Friedricha Eberta. 


Dziś Zagłębie Ruhry stało się jednym z najpopularniejszych ośrodków kulturalnych w Niemczech. Trzy czwarte wszystkich zatrudnionych pracuje m.in w usługach i logistyce. Niezwykle rozwinięty jest także sektor branży IT i oprogramowania, co przełożyło się na utworzenie wielu ośrodków akademickich.

Bełchatowskie społeczeństwo musi mieć świadomość, że jeśli należycie wykorzysta swoją szansę, aktywnie włączając się w proces sprawiedliwej transformacji i uniknie przy tym błędów z Niemiec, region bełchatowski może tylko zyskać. Pomóc w tym ma projekt Bełchatów 2050, którego celem jest rozpoczęcie i prowadzenie dyskusji publicznej m.in. w zakresie zielonej i sprawiedliwej transformacji dla obszaru, i pracowników kopalni odkrywkowej. 

W załącznikach przesyłam plik w dwóch formatach.
Serdecznie zachęcam do publikacji materiału.
W razie jakichkolwiek pytań jestem do Państwa dyspozycji.
--
Pozdrawiam serdecznie
Bartosz Popsuj
Tel.(..)
Project Manager



--
opr. AF dla Polish News Agency

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz